جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید گازوییل زیستی ضروری است

1394/07/26 در ساعت 16:01:07

رییس کمیته سوخت‌های زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی گفت: برای تولید گازوییل زیستی در کشور نیاز به جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و حمایت آنها از این کار داریم.

جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید گازوییل زیستی ضروری است

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، میثم طباطبایی رییس کمیته سوخت‌های زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی با اشاره به اهمیت تولید گازوییل زیستی، تصریح کرد: برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در تولید این نوع گازوییل، سال گذشته جلسات متعددی با تولیدکنندگان و صاحب‌نظران این حوزه داشتیم و در این زمینه با آنها مذاکراتی نیز کرده‌ایم.
وی افزود: بازار جهانی گازوییل زیستی، 98 میلیارد دلار است و پیش‌بینی می‌شود در سال 1404، سهم بازار جهانی از این ماده، 150 میلیارد دلار شود که همین ارقام بالا نشان می‌دهد دنیا به اهمیت استفاده از این ماده گران‌بها و مفید برای محیط زیست پی برده‌ است.
به گفته طباطبایی، گازوییل زیستی به عنوان یک بهبوددهنده سوخت و افزایش دهنده اکتان بنزین می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. هر چه عدد اکتان یک سوخت بیشتر باشد آن سوخت در مقابل پدیده احتراق مخرب فشار و گرما مقاوم تر است به همین دلیل به نفع محیط زیست و سلامت مردم است که از این نوع گازوییل استفاده شود.
وی خاطرنشان کرد: در کشور روزانه 3 و نیم میلیون لیتر MTBE که در بنزین های مصرفی وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. MTBE مایعی است قابل اشتغال که به عنوان ماده افزودنی به بنزین بدون سرب اضافه می‌شود. در تحقیقات متعددی که در این زمینه بر روی سلامتی انسان و اثر استنشاق این ماده شیمایی انجام شده، این نتیجه به دست آمده است که استنشاق آن باعث بروز سرطان و نیز برخی مشکلات دیگر در انسان می‌شود.
رییس کمیته سوخت‌های زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، همچنین اظهار کرد: استفاده از منابع ضایعاتی داخل کشور برای تولید بایودیزل یا گازوئیل زیستی از اهدافی است که در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، به دنبال آن هستیم و تلاش می‌کنیم از هدررفت روغن‌های پسماند خوراکی جلوگیری و از این منابع برای تولید گازوئیل اقدام کنیم.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%