حمایت های ستاد توسعه زیست فناوری از محصولات تراریخته

1394/11/19 در ساعت 07:28:12

نشست تخصصی مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته در خدمت محیط زیست، امنیت غذایی و سلامت انسان برگزار شد.

حمایت های ستاد توسعه زیست فناوری از محصولات تراریخته

همایش یک روزه تخصصي ستاد توسعه زيست فناوري با عنوان «مهندسي ژنتيك و محصولات تراريخته در خدمت محيط زيست، امنيت غذايي و سلامت» چهارشنبه 30 دي ماه 94، با حضور دكتر زند معاون وزير و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي، دكتر نيراعظم خوش خلق سيما رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي، دکتر بهزاد قره ­یاضی مرجع ملی ایمنی زیستی کشور، دكتر عيسي كلانتري مشاور معاون اول رئيس جمهور و رئيس خانه كشاورز و جمع كثيري از محققان و دانشجويان در پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ملی مهندس ژنتیک: در ابتدای این مراسم دكتر مصطفي قانعي دبير ستاد توسعه زيست فناوري و رئيس انستيتو پاستور  ايران با خوشامدگويي به حضار به تشريح كارگروه تخصصي كشاورزي پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر پايان نامه­ ها و طرحهاي تحقيقاتي معدودي به موضوع محصولات تراريخته مي پردازد؛ لذا كارگروه تخصصي سعي خود را بر حمايت از اين موضوعات اختصاص داده است. همچنين با حمايت از تاسيس شركت هاي دانش بنيان امر تجاري سازي را دنبال مي كنيم.

در ادامه دكتر نيراعظم خوش خلق سيما رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي ايران با اشاره به فوائد زيست محيطي محصولات تراريخته، لزوم حفاظت از منابع طبيعي و محيط زيست را تشريح كرد و عنوان داشت با توجه به اسناد بالادستي و در چارچوب قانون ايمني زيستي و سياستهاي وزارت جهاد كشاورزي خواهيم توانست محصول پنبه Bt و برنج تراريخته را به زير كشت برده و به تدريج جايگزين ساير محصولات ديگر نماييم.رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی استفاده از فناوري تراريخته را در حفظ  طبيعت و جلوگيري از چالشهاي پيشرو بسيار موثر دانست و افزود: محصول تراريخته دوستدار طبيعت بوده از فرسايش خاك و آلودگي هوا جلوگيري مي كند و گياهاني را توليد مي نمايد كه سازگاري كاملي با محيط زیست دارند.

در ادامه دكتر اسكندر زند معاون وزير و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي موضوع سخنراني خود را به «توليد ملي محصولات تراريخته مقاوم به آفات، متحمل به علف كش ها و محتمل به خشكي در انطباق با اقتصاد دانش بنيان» اختصاص داد و اظهار داشت: متخصصان آينده‌پژوه در حوزه پژوهش به اركاني چون تغييرات مفهومي در كشاورزي، تكنولوژي جريان ساز و  تكنولوژي كارآمد ساز  توجه دارند. در كشاورزي شاهد تغييرات مفهومي هستيم كه مفهوم «توليد غذا»  به «كشاورزي بوم‌سازگار» تبديل شده است بدين ترتيب كشاورزي زيرمجموعه محيط زيست قرار مي گيرد. كشاورزي سازگار با محيط زيست واژه اي است كه در متن سياستها بايد مورد توجه قرار گيرد. رئيس سازمان تحقيقات كشاورزي با اشاره به كشاورزي غذا- دارو  عنوان داشت: در گذشته كشاورزي سازگار با محيط مورد توجه و تا اندازه اي به تنظيم غذا با خاصيت داروئي توجه مي شد مثلا طبيعت گرم با سرد ممزوج مي گرديد كه اين امر امروز پررنگ تر شده و در بخش كشاورزي با تغييرات مفهومي زيادي مواجه هستيم . وي با تشريح مسيرهاي جريان ساز اظهار داشت: محققان و دانشگاهيان در عرصه جهاني بايستي مسيرهاي جريان ساز را دنبال و بومي كنند زيرا اين تحقيقات مي تواند آينده علمي كشور را هدايت كند. استفاده از گياهان تراريخته، تكنولوژي جريان سازي است كه مي تواند به كمك ما در تحقيقات آيد، به همين خاطر در وزارت جهاد كشاورزي كميته زيست فناوري متشكل از گروه محققان و با مسئوليت دكتر باقري تشكيل يافت و سياست هاي زيست فناوري را منطبق با تغييرات مفهومي تبيين نمود، همچنين مشخص شد در موضوع محصولات تراريخته چه گياهان با چه صفاتي انتخاب و حتي زمان بندي و اولويت ها كاملا معين شده است. اين بسته كه بايد پاسخگو به دو اصل حفظ محيط زيست و سلامت انسان باشد، آماده ارائه بوده و خوشحال هستيم از اينكه در معرض نقد قرار گيرد.

پس از آن پنل هاي تخصصي با حضور اساتيد و متخصصان براي پاسخگويي به سوالات تشكيل شد.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%