دومین نشست خبری نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران

1394/11/19 در ساعت 07:36:30

دومین نشست خبری نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران با حضور دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری روز دوشنبه پنجم بهمن ماه در وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار گردید.

دومین نشست خبری نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران

دومین نشست خبری نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران با حضور دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری روز دوشنبه پنجم بهمن ماه در وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار گردید. در این نشست ابتدا دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوري وزير علوم، ‌تحقيقات و فناوري گفت: در سال ۲۰۱۵ در حالي که متوسط رشد علمي دنيا منفي ۹ دهم درصد بوده، رشد علمي ايران نزديک به هفت درصد بوده است و البته ايران در شتاب رشد علمي پس از کشورهاي چين، هند و کره جنوبي در جايگاه چهارم جهان ايستاده است.

دکتر وحيد احمدي در خصوص جنبه‌هاي اقتصادي فناوري زيستيبا اشاره به  وضعيت مطلوب کشور در زمينه توليدات علمي اشاره عنوان نمود:،: براساس اطلاعات پايگاه ISI در سال ۲۰۱۲ سهم ايران در توليد علم جهان، ۱.۳۸ درصد بوده که اين عدد در حال حاضر به ۱.۵ درصد و بر اساس آمار پايگاه اسکوپوس به ۱.۶۵ درصد افزايش يافته است. معاون پژوهشي وزير علوم با اشاره به کيفيت تحقيقات در کشور خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش لايدن در سال ۲۰۱۲ هيچ کدام از دانشگاه‌هاي کشور جزو دانشگاه‌هاي يک درصد برتر دنيا قرار نداشتند ولي در حال حاضر ۱۳ دانشگاه ايران در پايگاه لايدن جزو يک درصد برتر دانشگاه‌هاي دنيا قرار گرفته‌اند. احمدي اضافه کرد: سهم مقالات ايران در مقالات يک درصد برتر دنيا در سال ۲۰۱۲، ۸۲ صدم درصد بوده که اين عدد در حال حاضر به ۱.۵۶ صدم افزايش يافته است.

وي ادامه داد: در سال ۹۱ ايران صادرات محصولات دانش بنيان نداشت ولي از آن سال تاکنون توانسته ايم ۸۵ ميليارد دلار صادرات محصولات دانش بنيان داشته باشيم.احمدي با اشاره به وضعيت قراردادهاي محصولات دانش‌بنيان خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ حدود سه ميليارد تومان قرارداد محصولات دانش‌بنيان به امضاء رسيد که اين ميزان در سال ۹۳ به ۲۴ تا ۲۵ ميليارد تومان و در سال ۹۴ به ۴۲ ميليارد تومان رسيد. احمدي تعداد افراد شاغل در پارک‌هاي علم و فناوري را ۱۳ هزار نفر و مراکز رشد را ۲۹ هزار نفر ذکر کرد و گفت: براي اولين بار توسعه فناوري ۲۰ ميدان نفتي به دانشگاه‌ها واگذار شده است.

وي با تاکيد بر اين که اقتصاد زيستي با سياست‌هاي کلان مقاومتي همراستايي دارد، اضافه کرد: اقتصاد زيستي همان اقتصاد مقاومتي است که مي‌تواند در حوزه‌ي تامين ذخاير انرژي، ايجاد امنيت غذايي، افزايش رفاه نسبي در جامعه و ارتقاء سلامت و توليد داروها نقش موثري ايفا کند.

دکتراحمدي با اشاره به تجربيات ساير کشورها در حوزه زيست فناوري اظهار داشت: در بريتانيا سهم گردش مالي ناشي از فعاليت‌هاي اقتصاد زيستي از کل اقتصاد ۴.۵ درصد و از ميزان اشتغال ۲.۱ درصد تا سال ۲۰۱۲ بوده است. به گفته وي سهم زيست فناوري از GDP کشور کانادا در سال ۲۰۱۵ ، ۲.۱ درصد بوده که قرار است تا سال ۲۰۲۰ به ۴ درصد افزايش يابد.

در ادامه رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری عنوان نمود: بنای اقتصاد زیستی بر روی تولید منابع تجدیدپذیر است و بر این اساس، برخورداری از سهم شایسته ارتقاء جایگاه جهانی کشور و تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از پارامترهای اصلی اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: دستاوردهای اقتصاد زیستی بخشی از اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی است که در حال پیاده‌سازی است . تولیدات ایران باید در 3 درصد بازار جهانی مشارکت داشته باشد، ولی در حال حاضر ما با این هدف فاصله داریم، بنابراین باید سازوکاری را آماده کنیم که این هدف محقق شود که در این اجلاس چهار گروه فناور، دولت، سیاستگذاران اقتصادی و صنعتگران، چگونگی تحقق اقتصاد زیستی در کشور را تبیین می‌کنند.

در ادامه دکتر زمانی رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از آغاز فعالیت رسمی شرکت زیست‌بازار همزمان با اولین اجلاس ملی اقتصاد زیستی  خبر داد و گفت شرکت زیست بازار شرکتی است که ایده‌های فناورانه در حوزه‌های زیستی را دریافت و آن را به بخش‌های سرمایه‌گذار و صنعتی معرفی می‌کند.. وی ادامه داد: این شرکت با راه‌اندازی بانک اطلاعات کلیه‌ی فناوری‌های تولید شده را ثبت و از سوی دیگر سفارشات و نیازمندی‌های بخش صنعت را در آن درج می‌کند و از این طریق تعامل میان صاحبان ایده با بخش‌های صنعتی فراهم می‌شود.

دکتر زمانی در نشست خبری امروز با اشاره به اهمیت اقتصاد زیستی افزود: اساس اقتصاد زیستی استفاده از منابع تجدید‌پذیر و فناوری‌های نوین است. وی با تاکید بر این که بخش عمده‌ای از بحران‌های امروز جهان ناشی از بهره‌برداری از منابع زمینی است، اظهار داشت: در این میان فناوری‌های زیستی، فرآورده‌هایی را ارائه می‌دهند که منجر به امنیت غذایی، امنیت سلامت و حفظ محیط زیست می‌شود.

دکتر زمانی با بیان این که اقتصاد زیستی در شئونات مختلف زندگی بشر نقش موثری ایفا می‌کند، ادامه داد: یکی از پارامترهای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است چرا که با تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان می‌توان سهم تولیدات و صادرات محصولات دانش بنیان را افزایش داد.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به اقدامات سایر کشورها در زمینه توسعه اقتصاد زیستی یادآور شد: در ایران نیز از سالها قبل اقداماتی در جهت توسعه نیروهای انسانی متخصص در حوزه زیست فناوری، ایجاد شرکتهای دانش بنیان و استفاده از منابع تجدید‌پذیر فراهم شده است ولی نیاز است تا در جهت توسعه این اقدامات برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد.

وی با بیان این که ایران فاصله زیادی برای دست یافتن به اهداف اقتصاد زیستی دارد، ادامه داد: در این راستا اقدام به برگزاری اولین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران در روزهای 27 و 28 بهمن ماه کرده‌ایم.

دکتر زمانی در پایان اظهار داشت: در این اجلاس 4 گروه فناوران، دولت و نهادهای سیاست‌گذار، سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران دور هم جمع می شوند و در خصوص چگونگی تحقق اقتصاد زیستی بحث و تبادل نظر می‌کنند.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%